قیمت و خرید کاشی معرق

قیمت و خرید کاشی معرق

هنوز هم می توان با قیمت معقول معرق ساخت اگر تکنیک ها را بدانید.

کاشی_معرق

فروش کاشی معرق در تهران و شهرستان ها

قیمت کاشی معرق اولین موردی است که باعث شده، کمتر از این هنر فاخر استفاده شود. در سفارش و خرید کاشی معرق باید به این موضوع توجه داشت که فرآیند تولید زمان بر و پیچیده است از همین جهت قیمت کاشی معرق به نسبت دیگر کاشی های سنتی بالاتر است.

حال آنکه ما در مجموعه آرچی لرن با دهها سال سابقه فقط ساخت معرق را انجام نمی دهیم، بلکه بدنه کاشی نیز تولید خودمان است از طرفی با استفاده از اساتید با تجربه، سرعت و دقت ساخت را بالا بردیم و تاثیر زیادی بر قیمت کاشی معرق گذاشته ایم. ساخت این نوع کاشی معمولا با نصب و تعمیر همراه است. مجموعه و استاد کاران ما برای نصب کاشی معرق در تهران و تمامی شهرهای ایران در خدمت شما عزیزان هستیم.

قیمت کاشی معرق چگونه تعدیل می گردد؟

قطعا در سفارش و خرید کاشی معرق به این مسئله توجه داشته باشید که، قیمت کاشی معرق با توجه به طرح ممکن است خیلی تفاوت داشته باشد. یعنی اگر طرح کاشی به اصطلاح درشت باشد، ساخت آلات کاشی زمان بسیارکمتری می برد و قیمت کاشی معرق را کاهش میدهد و این موضوع در مورد طرح های ریز بالعکس است.

آنچه قبل از خرید کاشی معرق بهتر است بدانید

کاشی از گذشته های دوربرای زیبا سازی و همچنین استحكام بخشی بنا مورد استفاده بوده است. برای ساخت معرق قطعات کاشی با رنگ های مختلف را تراشیده و به صورت پازل در کنار هم قرار می دهند تا به  شکل و نقش منسجم و یکپارچه ای برسند. ظهور كاشی به عنوان تزئینات معماری به قبل از اسلام برمی گردد همانطور که در کاخ های آشوری و هخامنشی میبینیم.

بعد از اسلام عمده تزئینات معماری آجرکاری بوده است که بناهای به جا مانده از سلجوقیان گواهی براین مطلب است. درقرن پنجم هجری مصادف با اواخر دوران سلجوقیان نوعی از کاشی سنتی به نام تزئین دو رنگ یا کاشی نگین ظهور کرد.

ابتدا فقط کاشی لاجورد و آجر تراش درترکیب با هم کارمی شدند که به مرور کاشی های سیاه و سفید و زرد هم به ترکیب آنها اضافه شد وهنر معرق کاشی متولد شد.

قیمت_کاشی_معرق

مراحل ساخت و خرید کاشی معرق

_ طراحی:

ابتدا طرح انتخابی (ختای اسلیمی، خط نوشته، گل وبرگ ..) توسط استاد طراح معرق کاشی به ابعاد 1:1 ترسیم می شود.

_ رنگ آمیزی:

نقوش طراحی شده براساس حفظ هارمونی و ارتباط و هماهنگی رنگ ها با هم، و مکانی که قرار است اجرا شود رنگ آمیزی می شود.

_ قیچی کردن طرح:

این کار نیاز به تجربه و مهارت خاصی دارد. طرح را روی سطحی صاف قرار داده تمام قسمت ها را چه کوچک و چه بزرگ از کاغذ جدا می کنند و بر اساس هم رنگی دسته بندی و شماره گذاری می کنند. (مثلا همه آبی ها با هم زرد ها با هم)

_ چسباندن کاغذها به کاشی:

در این مرحله کاغذهای مخصوص به رنگ آبی را روی کاشی آبی می چسبانند و به همین ترتیب بقیه رنگها. این کار نیز مهارت خود را می طلبد، کاغذها در هنگام چسباندن با سریش به کاشی نباید جمع و چروک شود.

_ لبه زنی (کاشی تراشی):

در گذشته این کار را با تیشه انجام می دادند ولی امروزه با استفاده از سنگ فرز هم می توان انجام داد. در این قسمت جاهایی که کاغذ چسبیده را بدون ظرافت مرحله گل بری فقط از کاشی مورد نظر جدا می کنیم.

_ سوراخ کردن:

در طرح های اسلیمی و گل ها معمولا قسمتهای داخل که اصطلاحا به آن تخمه می گویند باید سوراخ شود. این کار را با مغار انجام می دادند اما با پیشرفت تکنولوژی در ساخت امروزه با مته برقی هم این امر امکان پذیر است.

_ گل بری:

قبلا با تیشه مخصوص معرق کاشی اطراف کاغذ را به دقت می تراشیدند. ولی امروزه با استفاده از سنگ فرز که به صورت ثابت در مکانی نصب شده و اصطلاحا به آن پاچرخی می گویند این کار را با دقت و حوصله انجام میدهند. فرقش با لبه زنی این است که در این مرحله کاشی کامل منطبق بر طرح کاغذ است.(هر تکه فسمتی از کل پازل شده)

_ سوهان زنی:

نیاز است که دور تا دور قطعه کاشی را پس از گل بری با استفاده از سوهان های ریز و درشت کاملا صاف و سیقلی کنیم.

_ نمره کردن:

قطعات کاشی از قبل شماره گذاری شده اند. در این مرحله کاشی های هردسته باید کنار هم قرار گیرند.

_ جور چپ:

هر کاشی را بر حسب نمره که از رو بچینیم (جور کردن) قسمت های مختلف طرح اولیه کامل می شود. حالا طرح کامل شده را روی یک سطح کاملا صاف وارونه میکنیم (چپ کردن) از همین جهت به این مرحله جورچپ می گویند. حالا تصویری که ما داریم از پشت کاشی است.

_ ملات ریزی:

پس از جورچپ برای اینکه کاشی ها جابجا نشوند اطراف آن را شمشه گذاری می کنیم. حالا بسته به نیاز پشت آن را ملات سیمان یا گچ می ریزیم. اگر قطعاتی که آماده ملات ریزی است خیلی بزرگ باشد برای سهولت در جابجایی قطعاتی با ابعاد مثلا 1*1 متر و یا 1.5*1.5 متر می ریزیم.

_ نصب و اجرای معرق کاشی:

پس از خشک شدن ملات قطعات را معمولا چند نفری بلند می کنند و در صورت نیاز از جرثقیل دستی استفاده میکنند. گاهی دستک هایی در ملات قرار داده و همین دستک ها را در محل نصب به دستک های آویز محل نصب جوش می دهند و گاهی فقط با ریختن ملات در پشت قطعات به صورت ملاتی آنها را اجرا می کنند.

_ تمیز کردن و تعمیرات معرق نصب شده:

پس از نصب کاغذهای رو طرح را شسته و طرح نمایان می شود. حال ایراداتی کوچکی که در معرق کاشی بودخ پدیدار می شود.

معمولا اشکال در جابجایی محل رنگهاست که قطعه را با مغار از دل کار خارج کرده و مجدد می سازند و در محل آن را نصب می کنند.

چرا خرید کاشی معرق؟

سوالی که برای اکثر کارفرماها پیش می آید این است که با توجه به زحمت زیاد ساخت و هزینه خرید کاشی معرق به نسبت کاشی های دیگر سنتی چرا معرق استفاده کنیم. کاشی هفت رنگ جایگزینی بسیار منطقی و خوب برای قیمت کاشی معرق است از سرعت اجرای بالایی هم برخوردار است.

اما با نگاهی به بناهایی همچون مسجد کبود تبریز که نزدیک به 600 سال از عمر کاشی آن می گذرد متوجه خواهید شد که با توجه به بدنه و لعاب فوق العاده ای که معرق دارد، اگر درست اجرا شود صد ها سال عمر می کند و زیبا خواد ماند.

Call Now Buttonمشاوره و خرید