راهنمای خرید کاشی مسجد و نوشته مذهبی

کاشی مسجد

ساخت تمام مدل های کاشی کتیبه و گنبد و گلدسته به همراه مشاوره رایگان

کاشی مسجد

قیمت کاشی مسجد و قیمت کاشی خط نوشته مذهبی در مجموعه آرچی لرن

کاشی مسجد یا اصطلاحا کاشی نوشته مذهبی و یا کتیبه مسجد یکی از عناصر جدایی ناپذیر مسجد است. به جرات می توان گفت: در تمام بناهای مذهبی کاشی مسجدی (کاشی نوشته مذهبی) به چشم می خورد. و زیبائی و حس روحانی اماکن متبرکه را چندین برابر می کند. در مجموعه کاشی سنتی آرچی لرن انواع کاشی مذهبی با توجه به نیاز کارفرما ساخته می شود.

پیش از اسلام در معماری هخامنشی و ساسانی کتیبه ها در دل کوه ها و بر روی سنگ ها تراشیده کی شد برای ثبت وقایع تاریخی مثل تاج گذاری پادشاهان و یا پیروزی در جنگ ها. اما پس از اسلام کتیبه ها برای بیان اعتقادات دینی و مذهبی وارد معماری شدند. طراحی و ساخت انواع کاشی مسجد (کتیبه، سردر، ایوان، محراب و..) با بدنه ضخیم مقاوم برای نمای بیرون مسجد و بدنه نازک برای داخل مسجد با بیش از نیم قرن سابقه تولید.

دریافت مشاوره رایگان برای خرید کاشی مسجد

کاشی_مسجد

کاشی مسجدی آماده

کاشی مسجدی آماده در طرح های بسیار زیادی تولید می شود و هیچ گونه محدودیتی در طرح و نقش وجود ندارد. بسیاری از طرح ها مانند گره های مسجدی، ختایی اسلامی و .. که طرح های تکرار شونده دارند همیشه به صورت آماده موجود هستند اما طرح های مانند نمونه هایی از کتیبه خط و کاشی کاری با طرح به خصوصی برای هر مکانی به صورت جدا و خاص تولید می شوند، حتما باید برای هر سفارش به صورت جدا تولید شوند.

اگر برای مسجد طرحی خاص را مد نظر گرفتید و می خواهید از آیات قرآنی در نمای داخلی و یا خارجی استفاده کنید می توانید طرح خود را برای ما ارسال کنید و ما آن را برای شما تولید خواهیم کرد اما اگر از طرح های تکرار شونده می خواهید استفاده کنید می توانید به طرح های مسجدی وبسایت ما سری بزنید و اگر طرح مد نظرتان داخل آنها نبود آن ها نیز قابل تولید است و می توانید کاشی مسجدی مد نظر خود را سفارش دهید. قیمت کاشی مسجدی با طرح تکرار تقریبا نصف قیمت کاشی قرآنی کتیبه خط است.

کاشی_مسجدی_آماده

انواع کاشی مسجد و قیمت کاشی مذهبی با توجه به کاربری:

کاشی مذهبی ممکن است برای نمای بیرونی، کاشی گنبد و مناره و یا، کتیبه کاشی نوشته داخل، محراب، اسپر… سفارش داده شود. چنانچه کاشی نوشته را برای نمای بیرونی مسجد در نظر دارید. پیشنهاد ما بدنه ضخیم 14 میلی متری است که مقاومت بیشتری در مقابل عوامل جوی نسب به انواع دیگر کتیبه کاشی کاری دارد. ولی از نظر قیمت تفاوت زیادی با نوع بدنه نازک کاشی مسجدی ندارد.

کاشی_نوشته_مذهبی

علت پایین بودن قیمت کاشی مسجد و کاشی نوشته مذهبی درآرچی لرن

قیمت کاشی مسجد حتما باید مقرون به صرفه باشد و درعین حال از کیفیت بالایی برخوردار باشد. اولین موضوع اینست که صفر تا صد ساخت کتیبه مسجد در مجموعه خودمان انجام می شود. از طراحی گرفته تا پخت نهایی ، دومین مسئله تجربه چندین دهه تولید کاشی مساجد است، که این امکان را به ما می دهد که با در دست داشتن آرشیو قوی در طرح و رنگ آمیزی اصولی و حرفه ای، هزینه های اضافی را از دوش کارفرما برداریم. و مهمترین مسئله اینست که بدون واسطه و مستقیم از تولید کننده، خرید کاشی مسجد را انجام می دهید.

کاشی_سرامیکی_لعاب_دار

قیمت کاشی مسجد (کتیبه مسجد) به چه عواملی بستگی دارد

قیمت کاشی مسجد بستگی زیادی به طرح و رنگ بندی دارد. هرچقدر طرح پیچیده تر باشد و رنگ بندی متنوع تری داشته باشد طبیعتا در قیمت کاشی مسجد موثر است. برای خرید کاشی مسجد کافیست با مجموعه ما تماس بگیرید کارشناسان ما طرح را بررسی و با پیشنهاد در طراحی و رنگ بندی بهترین قیمت کتیبه کاشی کاری را برایتان تخمین می زنند.

انتخاب بدنه کاشی نوشته با توجه به روش نصب

همانطور که پیشتر گفتیم، کاشی مسجدی ضخیم برای فضای بیرونی مناسب تراست و کاشی نازک تر برای کاشی خط نوشته مذهبی داخل. اما اگر روش نصب کاشی ملاتی یا چسبی باشد، پیشنهاد ما نصب کاشی مسجد ضخیم به علت جذب آب مناسب، با ملات است. و کاشی نوشته نازک به علت سبک تر بودن با چسب، اما در عین حال در خرید کاشی مساجد از مجموعه ما نگران شرایط نصب هم نباشید تمام مشاوره های لازم را رایگان و با افتخارت در خدمتتان هستیم.

کاشی_نوشته_مذهبی

نقش کاشی مسجد در معماری اسلامی

زیبایی همیشه رکن اصلی هنر و معماری ایران و جهان بوده و تزیینات واقعی یکی از راه های خلق زیبایی در معماری بوده است. تزئینات معماری اسلامی به خصوص در مساجد و اماکن متبرکه نقش ویژه ای را به خود اختصاص داده است.

مسجد در لغت به معنای جایگاه سجده، محل عبادت و بیانگر مکانی است که کمال خضوع را در انسان ایجاد می کند. کاشی و کاشیکاری جزء جدا نشدنی از مساجد است. هنرمند کاشیکار با توجه به مکان کاربرد و ویژگی های آن، از کاشی نوشته متناسب با آن قسمت بنا همراه با اسماء متبرکه استفاده کرده است. کاربرد وسیع کاشی مسجد به عنوان یکی از عناصر اصلی  تزئینی در مساجد ایران دلایل منطقی و زیبا شناختی دارد.

تزئینات مساجد ایران در ابتدا محدود به آجر و گچ میشد، اما به مرور با رواج انواع کاشی، هنرمندان به فکر تزئین مساجد با این عنصر تزئینی افتادند وبا کاشی کاری های زیبا پیوندی مقدس بین زمین و آسمان ایجاد کردند.رنگهای دلنشین و نقش های به کار رفته در کاشی مسجد تقدس و معنویت این بناها را دوچندان کرد. کاشی سنتی در قسمت های مختلف خارج و داخل مسجد به کار گرفته شده است از جمله محراب، کتیبه، گنبد، مناره، ایوان و… . با نگاهی اجمالی به مساجد ایران ، کمتر مسجدی را میتوان یافت که با کاشی تزیین نشده باشد.

قیمت_کاشی_قرآنی

علت سفارش کاشی نوشته (کتیبه مسجد)

کتیبه مسجد از تزئینات متداول در مساجد می باشد که شامل: آیات قرآنی، کاشی نوشته، نقوش معنوی و اطلاعات مربوط به مسجد است. این کاشی نوشته ها معمولاً در قسمت‌های مختلف مسجد مانند: درب ورودی، نمای بیرون، صحن، شبستان و محراب قرار می گیرند.

کتیبه مسجدی علاوه بر تزئین و زیبایی، اطلاعات مهمی درباره مسجد را به نمازگزار می دهد. این کاشی نوشته‌ها به طور معمول شامل نام مسجد، سال ساخت، نام بانی، اشعار و آیات قرآنی و سایر اطلاعات مربوط به تاریخچه و معرفی مسجد است. ضمنا، احادیث اهل‌بیت و نقوش مذهبی نیز در سفارش کتیبه مسجد دیده می شود.

پس کتیبه مسجد نه تنها فضای مسجد را زیباتر و متفاوت تر می‌کند. بلکه حس تقدس و ایمان را در محیط مسجد تقویت می‌کند و به نمازگزار فرصت می‌دهد تا اطلاعات مربوط به مسجد را به‌ دست آورد.

در مجموع، کتیبه مسجد یک پیام‌رسان بصری است که علاوه بر تاریخچه بنا، شامل پیام‌های دینی، فرهنگی و هنری و مذهبی است. که برای بیان هویت و ارزش‌های مربوط به مسجد و جامعه‌ اسلامی ساخته می شود.

طرح_کاشی_مسجدی

نقوش تزئینی و خرید کاشی مسجد:

به چهار بخش کلی می توان تقسیم کرد: خطوط تزئینی، نقوش هندسی، نقوش گیاهی، نقوش انسانی.

خطوط تزئینی و خرید کاشی مسجد

کوفی بنائی

خطوط تزئینی قبل ازقاجار، خصوصاً صفویه عموماً خط کوفی بنائی و ثلث است که به دلیل جنبه روحانی و مذهبی که داشته، همچنیین وجود اساتید عالی این خطوط مورد توجه قرارگرفت در حالی که در دوره قاجار با پیشرفت خط نستعلیق بیشتر کتیبه ها با این خط نوشته می شدند.

یکی از ویژگی های خطوط کوفی بنائی دوره صفویه، توجه و تأکید برنقوش هندسی لوزی و مربع به عنوان کادراست. یکی ازتفاوت های خط کوفی بنائی در دوره صفویه و قاجار این است که در کتیبه های دوره صفویه عموماً خط بدون نقطه اجرا می شده اما در کتیبه های قاجارنقطه به عنوان عنصر پرکننده صفحه به کار گرفته شده است.

خط ثلث

این خط برای اسماء الهی، آیات، سوره ها و مضامین قرآنی به کار گرفته می شود و ابداع آن را به ابوعلی بن مقله بیضاوی شیرازی (معروف به ابن مقله) که در قرن سوم هجری می‌زیست نسبت می‌دهند. از ویژگی های این خط الف‌های کشیده و بلند و دوایر نسبتاً کم عمق و باز است. کلمات گاهی مجزا خوانا نوشته می شود و گاهی خیلی تو در تو و سوار بر یکدیگر که خوانایی آن را کم می کند.

خرید_کاشی_مسجد

خط مُحَقَّق

عده ای از مورخان خط مُحَقَّق را پدر خطوط عربی نامیده اند. این خط شبیه ترین خط به کوفی ساده‌ است. از خصوصیات این خط حروف یکدست، یکنواخت، ایستاده و درشت اندام است که با فاصله های منظم می‌باشد. این خط چهار دانگ سطح و یک دانگ و نیم دور دارد.

کاشی نوشته با خط ریحان

نام سبکی از خوشنویسی به خط (عربی _ فارسی) است. خطی است کوچک اندام و ظریف، تمام ویژگی های خط مُحَقَّق را دارد اما ظریف‌تر است و به همین جهت آن را به گل و برگ و ریحان تشبیه کرده‌اند. این خط برای سهولت در نگارش ابداع شده است. خطی کشیده و منظم است که بیشتر در نگارش قران به کار رفته است.

کاشی_مسجدی

کاشی نوشته با خط نسخ

نسخ به معنی رونوشت و نسخه برداری است. خط نسخ  اولین خطی بود که برای تکمیل نواقص و اشکالات خط کوفی و اضافه کردن اعراب و حرکات و آواها اختراع شد تا برای الفبای فارسی مناسب گردد.

شکل حروف دارای خوانایی بالا و نیم سطح و نیم دور است. خطی مرتب، کامل و روشن است از نظر شکل حروف شباهت به مُحَقَّق ریحان و ثلث دارد.

کاشی نوشته با خط نستعلیق

خطی است کاملا برخواسته از هنر ایرانی. نستعلیق در کتاب های غیر مذهبی و ادبیات کاربرد داشته است. از آغاز ابداع نستعلیق تاکنون به ‌ندرت متون عربی مانند قرآن، احادیث یا ادعیه با این خط نوشته شده و غالبا دیوان اشعار با این خط نگارش شده است. تنها سه نسخه قدیمی شناخته ‌شده در کل جهان از قرآن به خط نستعلیق وجود دارد، هرچند ممکن است برخی از ادعیه و مناجات را به نستعلیق پیدا کرد.

ابعاد کاشی نوشته خط و ارتباط آن با قیمت کاشی مسجدی

در هنگام سفارش کاشی مسجد به این مسئله دقت داشته باشید، که به طور معمول کاشی نوشته یا همان کاشی قرآنی ابعاد استانداردی دارد. هر خط قرآنی با خطاطی عثمان طاها چیزی که در کتاب قرآن می بینیم 3 متر طول کاشی را در بر می گیرد با ارتفاع 30 تا 50 سانتی متر.

وقتی مکان نصب کاشی نوشته طوری باشد که مجبور به نوشتن با خطوط خیلی ریز باشیم قطعا قیمت کاشی مسجد بالا می رود. به تصویر پایین دقت بفرمایید تصویر شماره 1 اندازه معمول و تصویر شماره 2 طرح کاشی مسجدی ریز محسوب می شود.کاشی_نوشته

 

طرح کاشی مسجدی

سه شکل اصلی مثلث، مربع و دایره پایه اصلی نقوش کاشی مسجد است. اهمیت کاربرد این نقوش در زیباشناسی آثار اسلامی معانی عمیقی دارد، که بیانگر روح حاکم بر آثار هنری است. مثلث ساده ترین شکل است و بیانگر سه عالم. مربع نشانه کمال و استحکام است و دایره سمبل بی نهایت و حرکات اجرام آسمانی است.

قیمت_کاشی_مسجد

نقوش گیاهی و خرید کاشی مسجد

پیچک های ختائی و اسلیمی

حرکت های دایره وارو پویای اسلیمی و گل های شاداب ختائی در تزئین ابنیه مذهبی نقش اساسی دارد و به تعبیری تمثیلی از بهشت است.

گلدان

نقش گلدان در تزئینات کاشی مسجد و هم حجاری به کار رفته است و بررسی نقوش گلدان حجاری نیز قابل توجه و با اهمیت است.

طرح_کاشی_مسجدی

کاسه بشقابی

علاوه بر نقش گل وگلدان، یکی از نقوشی را که می توان تحت تاثیر مکتب گل و مرغ شیراز دانست، نقشی به نام کاسه بشقابی است بدین صور که یک دسته گل درون کاسه بشقاب با نقوش بسیار ریز و تزئینی قرار می گرفت.

تاک و انگور

با ورود اسلام به ایران ونفی شمایل نگاری، نقوش تزئینی به نوعی به سوی نقش های هندسی و گیاهی متمایل شد و نقش مایه های گیاهی متنوع و زیبایی پدیدار گشتند، که معمولا در سطح به صورت پیچان گسترش پیدا می کردند از جمله گیاهان پیچک تاک است.

کاشی_مسجد

نقوش انسانی و خرید کاشی مسجد

در دوره صفوی معماران با منع به کار بردن تصاویر انسان در کاشی مسجد ها مواجه شدند. البته پیکره های انسانی در تصاویر مذهبی حسینیه ها وسقاخانه های دوره قاجار موسوم به نقاشی قهوه خانه ای به کار رفته اند. تصاویری ازامامان وائمه شیعه، مبارزه حضرت علی اکبر، تمثال حضرت ابوالفضل، صحنه عروج پیامبر و موارد مشابه.

محاسبه قیمت کاشی مسجدی

قیمت کاشی مسجد بستگی به ریز و درشت بودن طرح و تنوع رنگ آمیزی دارد. اما این موضوع پیچیده ای نیست به طور کلی هر چقدر طرح کاشی مساجد ریزتر و تنوع رنگ آمیزی آن بیشتر باشد طبیعتا هزینه طراحی و ساخت بالاتری دارد و بلعکس قیمت کاشی مسجد با طرح درشت و رنگ آمیزی محدود ارزانتر است.

لیست قیمت کاشی مسجد 1403

_ قیمت کاشی مسجد اسلیمی ختایی طرح تکرار با ابعاد 60*30 هر مترمربع 680/000 تومان

_ قیمت کاشی مسجد اسلیمی ختایی طرح تکرار با ابعاد 20*20 هر مترمربع 850/000 تومان

_ قیمت کاشی مسجد اسلیمی ختایی طرح تکرار با ابعاد 20*20 روی کاشی ضخیم 13 میلی متری هر مترمربع 950/000 تومان

_ خرید کاشی مسجد کتیبه خط با ابعاد 60*30 هر مترمربع 1/100/000 تومان

_ خرید کاشی مسجد اسلیمی ختایی طرح تکرار با ابعاد 20*20 هر مترمربع 1/270/000 تومان

_ خرید کاشی مسجد اسلیمی ختایی طرح تکرار با ابعاد 20*20 روی کاشی ضخیم 13 میلی متری هر مترمربع 1/370/000 تومان

اطلاع از قیمت کاشی مسجد و سفارش کاشی نوشته

برای سفارش کاشی نوشته کافیست با واحد فروش کاشی مساجد به شماره 09153069688 تماس حاصل فرمایید. ابعاد مورد نظرتان را اعلام بفرمایید کارشناسان ما در لحظه  قیمت کاشی مسجدی سفارش تان را محاسبه و اعلام می کنند.

مشاوره و خرید