کاشی گنبد

Mosque Dome Tile

تولید کاشی نره و سرامیک و کاشی گنبد

کاشی گنبد
کد 01

کد 01

کد 01
کد 02

کد 02

کد 02
کد 03

کد 03

کد 03
کد 04

کد 04

کد 04
کد 05

کد 05

کد 05

قیمت کاشی گنبد (کاشی نره) چنده؟

قیمت کاشی گنبد با توجه به نوع بدنه کاشی مشخص می شود. خرید کاشی گنبد در مجموعه آرچی لرن در دسته بندی خرید کاشی مسجد قرار می گیرد. گنبد نوعی از طراحی سقف و عنصر معماری اسلامی است. که برای پوشش نهایی نیاز به مصالح ساختمانی مقاومی مثل کاشی نره دارد.

قیمت کاشی نره گنبد سیلیسی

سیلیس عنصر شیمیایی با عدد اتمی ۱۴ یا همان سیلیسیم، در ترکیبات بدنه کاشی گنبد وظیفه اسکلت بندی را دارد. و همان کاری را انجام می دهد که میلگرد آجدار در بتن آرمه انجام می دهد. در کوره پس از ذوب حالت شیشه ای پیدا می کند وبا تمام ترکیبات دیگر بدنه مخلوط می شود. به علت حالت چسبندگی بالایی که دارد هر کاشی نره گنبد را تبدیل به جسمی مستحکم و یکپارچه می کند. سطح کاشی نره را صیقلی کرده و باعث چسبندگی بالای بدنه نره با لعاب نره می شود.

همچنین از ترک خوردن لعاب کاشی گنبد جلوگیری می کند. هر چه درجه خلوص سیلیس بیشتر باشد و اکسید آهن کمتری داشته باشد کاشی نره با کیفیت تری خواهیم داشت. فرآیند ترکیب صحیح بدنه نره گنبد و رسیدن به خلوص بیشتر پیچیده است و همین باعث می شود قیمت کاشی گنبد سیلیسی به نسبت قیمت کاشی نره گنبد رسی بیشتر باشد ولی به زحمت و هزینه اش می ارزد.

دریافت مشاوره رایگان برای خرید کاشی نره گنبد

کاشی_نره_گنبد

قیمت کاشی نره گنبد رسی

قیمت کاشی گنبد رسی از قیمت کاشی نره گنبد سیلیسی پایین تر است. علت هم ترکیبات بدنه کاشی است. ترکیبات آن همان طور که از اسمش پیداست بیشتر رس است و ناخالصی بیشتری دارد. پیوستگی اجزاء بدنه کاشی گنبد با هم کمتر است و کمبود سیلیس باعث می شود لعاب نهایی نره گنبد به براقی نره گنبد سیلیسی نباشد. اما در جائی که قیمت کاشی نره گنبد را بخواهند کم در نظر بگیرند گزینه پیشنهادی نره گنبد رسی است.

چرا خرید کاشی گنبد (نره گنبد)

کاشی گنبد جزء مصالح ساختمانی اصلی و تزئینات شکل سقف در قسمت اصلی بناهای مذهبی بوده اند.

از دلایل اجرای گنبد و استفاده مناسب از کاشی نره در زمانهای گذشته عدم قابلیت اجرای شکل سقف بر سطوح بزرگ با مصالح ماندگار بوده است. به طور مثال می توان از گنبد سلطانیه نام برد. با اینکه کاشی نره بیش از 700 سال قبل کار شده همچنان چشم نوازی می کند و زیباست. این گنبد دومین گنبد آجری جهان است. کاشی نره گنبد فیروزه ای آن از همه جای شهر پیداست.

امروزه باوجود آنکه مشکل اجرای سقف بر سطوح بزرگ بدون نیاز به گنبد و با کمک مصالح امروزی مرتفع شده است ولی همچنان حضور گنبد بر ابنیه مذهبی و خرید کاشی گنبد برای تزئینات آن به عنوان یکی از اصلی ترین نمادها و مکمل زیبایی شکل ظاهری که بر روحانیت و امنیت این نوع بناها چشم نوازی می کند.

با توجه به اوصاف ذکر شده پوشش مناسب این سازه (ساختمان) از اهمیت فراوان برخوردار است. از آنجا که گنبدها را به شیوه های امروزی مانند قیرگونی و ایزوگام به جهت حرکت های عمودی پس از گرم شدن، نمی توان ایزوله کرد. کاشی گنبدعلاوه بر زیبایی گنبد از جنبه عایق بندی آن نیز مهم است.

امروز به دلیل عدم آگاهی از شیوه های نصب بعضاً شاهد طول عمر کوتاه و یا نصب مواج کاشی گنبد مساجد هستیم.

با توجه به اینکه پوشش های یاد شده از عناصر هنری در معماری ما بوده و از طرفی گنبد از اجزای قابل دسترس برای تعمیر و مرمت پی در پی نیست می باید در ساخت و اجرای این پوشش ها دقت بیشتری به عمل آید تا هم ماهیت هنری و هم ماندگاری آنها حفظ شود. لذا امید ما در گروه معماری آرچی لرن بر این است تا با ارائه مصالح ساختمانی سنتی با کیفیت و پایین نگه داشتن قیمت کاشی گنبد امکان خرید کاشی نره را برای همه عزیزان فراهم کنیم

خرید_کاشی_گنبد

مراحل قبل از کاشی کاری گنبد

گنبدها نوعی از طراحی سقف است که عموماً  بر چهارپایه (ستون) اجرا می شوند و از آنجا که شروع کار مربع شکل است. تقسیمات شامل: ترک های اسکلت، پنجره ها، نقوش روی آن سوار شده و از زیر گنبد می توان کاربندی زیبایی داشت.

گنبد اغلب بر روی ساقه یا گردنه که عموماً استوانه ای شکل است و در صورت نیاز پنجره های گنبد بر آن تعبیه می شوند. ارتفاع آن متغیر است به طوری که گنبدهای بدون ساقه و یا ساقه هایی با ارتفاع بیش از دو برابر گنبد هم دیده شده اند. در جاهایی که به جهت ارتفاع شبستان، کاشی از پایین دید نداشته باشد، ساقه را خیلی بلند می گیرند تا طرح کاشی گنبد دیده شود.

در گذشته که بتن و فلزات در ساخت گنبد به کار نمی رفته از ساقه برای پایه ی بارکش (سازه) جهت نگهداری گنبد استفاده می شده و ضخامت قابل توجهی داشته است و پنجره ها به جهت جلوگیری از فرسایش و نفوذ باران در داخلی ترین قسمت آن نصب می شده که به فضای پیش روی پنجره تا سطح بیرونی ساقه اصطلاحاً گربه خواب می گفتند.

پوشش ساقه نیز شبیه پوشش گنبد است و در طراحی ،آن آنچه متعارف است اجرای لچکی اطراف پنجره ها و کتیبه ای دورتادور گنبد و بالای پنجره هاست و همچنین در قسمت الصاق ساقه به گنبد یعنی بالای کتیبه می توان از مقرنس به صورت قطاربندی استفاده نمود که دلیل خوبی برای این جدایی است.

قیمت_کاشی_گنبد

خرید کاشی گنبد و روش های اجرای آن

قبل از خرید کاشی گنبد باید بدانیم از چه روشی می خواهیم آن را اجرا کنیم. کاشی نره معمولا به سه روش قابل اجراست. هفت رنگ ،معرق و معقلی که در هر کدام از این روش ها قیمت کاشی گنبد متفاوت است که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

قیمت کاشی گنبد به روش هفت رنگ

در اجرای پوشش نهایی گنبد مساجد به روش هفت رنگ  ابتدا الگوی یک ترک از گنبد برداشت می شود. از کنار هم قرار گرفتن ترک ها شکل نهایی گنبد تشکیل می شود. یعنی اینکه محیط پایه گنبد اندازه گیری می شود و بر مضربی که قرار است تعداد تر که قرا گیرد تقسیم می شود؛ سپس دو طرف یک قسمت از آن را نشانه گذاشته و از میله عمودی خروجی از بالای گنبد قسمتی از آن را نشانه گذاشته و از دو ریسمان به طرف نشانه ها می کشند و از عمود شدن ریسمان ها بر پایه گنبد اطمینان حاصل میکنند.

نره_گنبد

ریسمان ها را با فواصل حدود ۴۰cm از پایه ی گنبد باهم اندازه گرفته و یادداشت می کنند. به اندازه برداشت شده ضخامت کاشی نره گنبد و مقدار دوغاب را اضافه می کنند. پس از برداشت اندازه روی یک ترک، طرح گنبد مورد نظر را ترسیم کرده و از آنجا که اغلب پوشش بیرونی گنبدها فاصله ی زیادی با ناظر دارند، از طرح ها و خط های درشت تر استفاده می کنند. پس از آن طرح، بر روی کاشی نره گنبد سفید منتقل می شود. برای این کار طرح کاشی گنبد را به وسیله ی سوزن سوراخ سوراخ کرده و با گرده ی ذغال طرح را به کاشی ها منتقل می کنند.

پس از آن به وسیله اکسید منگنز طرح را دورگیری نموده و پس از رنگ آمیزی کاشی نره آماده کوره می شود. در مرحله بعد نره های لعاب شده داخل کوره رفته و پس از پخت آماده نصب می شوند. نصب نره گنبد به دو روش قابل اجراست یکی روش دست چین و دیگری به روش پارچه ای. در روش دستچین اگر نره ها به صورت هفت رنگ باشند می بایست طبق شماره هر نره گنبد را در جای خود قرار داده و اگر به صورت معقلی دست چین باشند طبق نقشه ی از پیش طراحی شده و اگر کاشی نره تک رنگ باشد به صورت اتفاقی توسط استادکار برداشته و نصب می گردد.

که در این مدل باید هشت گیر بودن نره ها ها رعایت شود یعنی بند رگه ها برهم سوار نشوند در روش پارچه ای که در اجرای معقلی و همچنین معرق کاربرد دارد. قطعات به صورت پارچه پارچه دوغاب ریزی شده و آماده نصب می شوند. قیمت کاشی نره گنبد تک رنگ از قیمت کاشی نره هفت رنگ پایین تر است.

کاشی_گنبد

قیمت کاشی گنبد به روش معرق

برای اجرای  گنبد مساجد به روش معرق می بایست قالبی از یک ترک گنبد به صورت معکوس تهیه شود که از دو طرف قدری بزرگ تر از اندازه واقعی باشد؛ به این منظور اندازه قوس گنبد برداشت می شود. برای این کار میله ای با تراز افق از بالاترین قسمت گنبد خارج کرده و با یادداشت فواصل از مرکز تا دورترین قسمت به مرکز، اندازه هایی کاملاً عمود (شاقول) از میله تا سطح گنبد برداشت می شود.

بهتر است هرچه از مرکز گنبد فاصله گرفته می شود اندازه های بیشتری برداشت شود چراکه قوس گنید در این قسمت ها  بیشتر است. قیمت کاشی گنبد معرق از تمام روش های موجود بالاتر و ساخت آن زمان بسیار زیادی را می طلبد.

 

قیمت کاشی گنبد به روش معقلی

کاشی معقلی در اجرای پوشش گنبد به دو صورت قابل اجرا است دست چین و ریخته ای که در روش دستچین طرح ها و یا خط های مورد نظر به صورت شطرنجی تهیه شده و با محاسبه تعداد خانه های هر ترک و اندازه نره ها طرحی برای هر ترک آماده می شود که نصاب در هنگام نصب با خواندن طرح، شکل ها و خطوط  مورد نظر را ایجاد می کند. روش اجرایی آن مشابه روش نصب هفت رنگ است. معقلی به صورت ریخته ای ست. در این روش شرایط اجرا شبیه معرق است. ملات پارچه ها همانند معرق بر روی گنبد نصب می شود.

طراحی_گنبد_مسجد

اجرای کاشی گنبد

اجرای کاشی گنبد یکی از تخصصی ترین کار ها در حوضه معماری است که کمتر کسی در کشور ما این کار را به صورت تخصص انجام می دهد. گنبد جوری است که باید به صورت خیلی دقیق کاشی کاری شود و اگر ذره ای سرکجی در قسمتی از گنبد به وجود بیاید کل گنبد کج می شود و در آخر کاشی ها به هم نمی رسند. معمولا متخصصان شهر مشهد با اجرای کاشی گنبد بیشتر آشنایی دارند و با انجام پروژه های عظیمی مانند حرم اما رضا، مسجد گوهر شاد و … ماهر بودن خود را به رخ کشیدند. اجرای کاشی گنبد کمی دست مزد بالاتری نسبت به سایر اجرا ها دارد که در این کار به دلیل سخت بودن کار هزینه و دست مزد خیلی ملاک نیست و تمیزی کار مهم است.

عوامل تعیین کننده در خرید کاشی گنبد

خرید کاشی نره با توجه سازه (ساختمان)

هر کدام از مصالح ساختمانی وزن مخصوص به خود را دارند. حال آنکه باید بدانیم سازه (ساختمان) مسجد تا چه میزان بار را می تواند تحمل کند. نره گنبد وزن مخصوص خود را دارد، حال آنکه بهترن روش اجرای آن هم ملاتی است با توجه به وزن نره، ملات و سازه گنبد باید ابتدا بررسی شود که سازه های شما تحمل این بار را دارد یا نه. نگران این موضوع نباشید با ارسال نقشه ها و تصاویر مسجد بررسی و مشاوره رایگان کارشناسان ما را خواهید داشت.

خرید کاشی گنبد با توجه به زمان اجرا

هر کدام از روش های ساخت کاشی نره به لحاظ زمانی با هم متفاوتند. هیچ وقت زمان ساخت کاشی نره گنبد تک رنگ، با معرق حتی قابل مقایسه هم نیستند. معرق بسیار زمان بر است. حال آنکه جلوه کاشی هفت رنگ و معرق تقریبا یکی است ولی باز هم به لحاظ زمانی هفت رنگ از سرعت خیلی بیشتری برخوردار است. تصمیم با کارفرماست که چه گنبد کاشی ای می خواهد.

خرید کاشی گنبد با توجه به قیمت کاشی گنبد

از موارد مهم ساخت و ساز قطعا شرایط اقتصادی است. کاشی معرق پازل به پازل تراش می خورد و ساخته می شود پس قیمت نره گنبد آن حتما بالاتر از روش های دیگر است. حال آنکه قیمت کاشی گنبد تک رنگ هم حتما از روش های دیگر پایین تر است.

چگونگی اطلاع از قیمت و خرید کاشی گنبد

برای خرید کاشی نره می توانید با شماره 09153069688 تماس حاصل فرمایید.

مشاوره و خرید